Hız Kesici Kasis Nedir ?

Hız Kesici Nedir? Yol Kasisi, hız tümseği, yol kasisi araç trafiğini yavaşlatmak, kontrol altına almak amacıyla yol üzerine inşa edilen yükseltilerdir. Kauçuk veya plastik malzemeden üretilebilen hız kesicilerin trafik standartlarına uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Standartlara uygun olarak üretilmeyen hız kesiciler, trafik kazalarına yol açabilir. Hız kesicilerin üzerinde mutlaka gece görüşü sağlamak amacıyla reflektif (yansıtıcı) olmalıdır. Bu reflektif malzeme yol kasisinin türüne göre; boya, reflektif folyo veya plastik kedi gözü olabilir.

Yol kasisleri okul önlerinde, açık ve kapalı otoparklarda, şehir içi yollarda, trafik denetim istasyonlarında kullanılabilir. Hız kesicinin doğru yere konumlandırılması, öncesinde hız kesici olduğuna dair trafik levhası ile bilgi verilmesi gerekmektedir. Hız kesicinin varlığına dair uyarıcı levha yerleşimin yapılmaması, trafik kazalarına yol açabilir.

HIZ KESİCİ HANGİ MALZEMEDEN ÜRETİLİR?

Kauçuk Hız Kasisi: Kauçuk türevleri kullanılarak üretilir. Esnek yapıya sahiptir. Karanlıkta veya gece fark edilmesini sağlamak amacıyla üzerine cam kürecikli reflektif folyo yapıştırılır. Reflektif folyonun kaçuk kasis üzerinde kolay kalkmaması için termo (sıcak) tutkal ile yapıştırma sağlanır. 50×40, 50×50, 50×60, 50×33 gibi farklı ebatlarda üretilir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir. Ortalama parça ağırlığı kullanılan kauçuk malzemenin yoğunluğuna ve miktarına göre değişir. 50×40 cm bir kasis minimum 5 kg ağırlığa sahiptir.

Plastik Hız Kasisi: Sert plastikten üretilen yol kasisleridir. Farklı yükselti ve modelleri mevcuttur. Kauçuk kasise göre araçla üzerinden geçiş anında daha sert bir mukavemet gösterir. Sarı, turuncu, kırmızı ve siyah renklerde üretilmektedir. Karanlıkta ve gece fark edilmesini sağlamak amacıyla reflektör (kedi gözü) kullanılır. 25×35, 30×33, 50×40, 50×33 gibi farklı ebatlarda üretilmektedir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir.

Kauçuk Şaseli Hız Kasisi: Plastik bir gövdenin üzerine kauçuk kaplama uygulanması ile elde edilir. Plastik yol kasisinin malzeme tokluğunu, kauçuk hız kesicinin ise geçiş konforunu sağlamak amacıyla üretilmektedir. Karanlıkta ve gece görünmesi amacıyla sağ ve sol bölümlerine reflektör, kedi gözü sabitlenir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir.

Asfalt Hız Kasisi: Asfalt yol üzerine yine asfalt malzeme kullanılarak inşa edilen yol kasisi türevidir. Sıcak asfaltın iniş ve çıkış açısı verilerek yükseltilmesi ile yapılır. Gece veya karanlıkta fark edilmesini sağlamak amacıyla üzerine cam küreciği serpilmiş sarı veya beyaz yol boyası ile boyanır. Klasik kasis veya platform kasis türevleri mevcuttur. Yekpare yol üzerinde üretilir.

Beton Hız Kasisi: Betondan üretilen hız kesici çeşididir. Beton zemin üzerine iniş ve çıkış açısı verilerek üretilir. Araç geçişine dayanıklı beton malzeme kullanılır. Karanlıkta ve gece fark edilmesini sağlamak amacıyla üzerine cam küreciği serpilmiş sarı veya beyaz yol boyası ile boyanır. Klasik kasis veya platform kasis türevleri mevcuttur. Yekpare yol üzerinde üretilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir